Hasan Karakaya Hoca fıkhi meseleler kitabını hayatının son yıllarında arapça olarak kaleme almış ve tamamlamıştı. Türkçe'ye çevirme aşamasında rahatsızlaşmış tedavi için hastanede bir müddet kalmıştı. Kitabı hakkındaki görüşü "ömrüm yeterse onu bir daha gözden geçireceğim, şayet ömrüm yetmezse bu haliyle basılabilir" şeklinde idi. Fakat ömrü buna yetmedi ilahi-takdirle beka alemine irtihal etti. Rabbimiz gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet, makami ali olsun. Biz de bu değerli çalışmayı sizlere sunma gayreti içinde olduk. Yardım ve başarı Allahtan'dır.

Hasan Hocamızın, Arapça olarak kaleme almış olduğu birçok fikhi risale ve mesele bulunmaktadır. Bunlardan bazıları iki-üç sayfa gibi muhtasar konulardan oluşurken, diğer bazıları yüz- yüz elli sayfadan oluşan mufassal risalelerdir.

Bu kitapta ele alınan konuların genel özelliği dört mezhep çerçevesinde ele alınmış olmaları ve konuların Kur'an ve sünnetten delillerinin zikredilmesine özen gösterilmesidir. İncelenen konuyla ilgili var olan bütün deliller ele alınmaya çalışılmıştır. Delillerin sahih veya zayıf oldukları özellikle beyan edilmiştir. Bu açıdan birçok hadis fıkhı çerçevesinde mütalaa etmek de mümkündür. Özellikle "Alışveriş" konusu, "Nikah" ve "Talak" konuları, "İstişhad" konusu ve benzeri bazı konular daha çok hadis fıkhı ağırlıklı konulardır. Cuma meselesi ve şahitlik konusu gibi birçok konu ise daha çok fıkıh ağırlıklıdır. Esasen fıkıh ve hadis fıkhı ilimleri karınla sırt gibi iç içe olan ilimlerdir. Hasan Hocamızın hadis ilmine olan özel ilgisinden dolayı, bütün fıkhı konularda sünnet-i seniyyyeden deliller getirmek üzerinde özenle durulmuştur. Hadislerin farklı rivayetleri yer yer rivayetler arasındaki çelişkiler giderilmeye çalışılmış ve rivayetler arasında tercih yapılmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257634106
Yayın Tarihi :2023-01-28
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Fıkhi Meseleler;(Termo Deri)
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :1420
Kapak :Termo Deri
Kağıt :Şamua
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hasan Karakaya
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler